211581-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader – Entreprenad - Tofta 340 Skärmtak, 389 Varmförråd och 395 Kallförråd
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEntreprenad - Tofta 340 Skärmtak, 389 Varmförråd och 395 Kallförråd
BeskrivningUpphandlingen omfattar följande projekt: K0152.340 Skärmtak Skärmtak 450 m2 med stålstomme och oljeavskiljning för drivmedelsfordon. Hårdgjord rangeryta om 450 m2. Ligger inom Tofta Garnison på Gotland. K0152.389 - Varmförråd IPT Varmförråd för hjulburna militära fordon, för förband med verksamhet inom Visby garnison på Gotland. Utförs med betongväggar och isolerat tak. BTA ca 1 700 kvm. K0152.395 - Kallförråd Liknande byggnad som K0152.389 men utförs som kallförråd. BTA ca 1 700 kvm.
Intern identifierare2126/2025
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213200 Anläggningsarbeten för magasin och industribyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000