211582-2018 - ResultatSverige-Västerås: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av laboratorieprover och blodkomponenter
Referensnummer: DU-UPP18-0015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal utav schemalagda transporter, akuta transporter samt transporter från blodtrailer av laboratorieprover och blodkomponenter till och från sjukhusen i Västmanland i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget. Laboratoriemedicin, Region Västmanland bedriver verksamhet på sjukhusen i Fagersta, Köping, Sala och Västerås.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen