Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter- utrustning för Lastbalansering och DDI
Referensnummer: FK 2022/000290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32580000 Datautrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser lastbalanserare och omfattar följande:
hårdvara och programvara
support
reparation
uppdatering och uppgradering
utbildning
konsulttjänst
option
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 53 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30236000 Diverse datautrustning, 32580000 Datautrustning, 48000000 Programvara och informationssystem, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen