211631-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter VVS-projektering och sakkunnig/kontrollant
Referensnummer: TN 2020/4179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättningen med denna upphandling är att teckna ramavtal med konsultföretag avseende projektering inklusive sakkunnig/kontrollant inom VVS. Konsultföretag som åberopas ska alltså kunna leverera samtliga dessa ingående professioner. Specificering av uppdrag framgår i underlag.
Avtal kommer att tecknas med tre rangordnade leverantörer, om tillräckligt antal anbud erhålls. Avtal tecknas för två år med möjlighet till två förlängningar om maximalt 12 månader vardera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71315000 Byggnadsteknik, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen