Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel i konsumentförpackning
Referensnummer: 21/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 64120000 Budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp och leverans av livsmedel i konsumentförpackningar med leverans till olika enheter inom Landskrona stad, beställning ska ske via en webbutik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15500000 Mejeriprodukter, 15893000 Torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avsikten är att tillhandahålla livsmedel till mindre enheter och sällanbeställare. Under föregående år uppgick antalet leveransställen till ca 80 st. och volymen var ca 1 800 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Landskrona stad lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 8 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som Landskrona stad rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Landskrona stad har idag ett livsmedelsavtal som gäller för storkök och större beställare vilka inte berörs av denna upphandling.
Köp tillsammans med brukare och i pedagogiskt syfte i fysisk butik kommer fortsatt att ske och omfattas inte av avtalet.