Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdstjänster - Praktisk skötsel
Referensnummer: D.nr 512-18097-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tagit bort så mycket som möjligt för att inte tränga undan hantverkartjänsterna
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av praktiska naturvårdsåtgärder. För mer detaljerad beskrivning av vilka åtgärder som ingår i ramavtalet se avsnitt fyra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111220 Röjning av ris och buskar, 45342000 Uppförande av stängsel, 77231000 Skogsskötsel, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen