Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar medicinska rådgivare (MR) inom område Medicin och omfattar nedanstående områden:
Antal utlåtande under första avtalsåret (2024) uppskattas till värden inom parentes, med uppskattad ökning om ca 6 % (efterföljande avtalsår). Löf upphandlar ramavtal och vid behov görs successiva beställningar av utlåtande (inom respektive delområde). Löf:s behov avgör faktiskt antal utlåtande under avtalstiden. Ramavtal träder i kraft från och med 2024-01-01.
2. Akutmedicin (1000 st.)
5. Endokrinologi (212 st.)