211646-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänst hyrkläder 2021
Referensnummer: GNU 2021/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar hyra, tvätt och distribution av arbetskläder till Borlänge kommun, Falu kommun och Säters kommun.
Samtliga tre kommuner är i behov av arbetskläder för omsorgspersonal. Det finns även ett visst behov av arbetskläder för kökspersonal.
I uppdraget ingår totalansvar för hela tvätt- och textilförsörjningssystemet samt därtill samtliga ingående tjänster såsom utprovning, anpassning, tryck, tvätt, efterbehandling, lagning, distribution, hämtning/lämning, emballage, normal kassation och utbyte, lagerkostnad, tvättsäckar, inventering, märkning och ommärkning (ej personmärkning på omsorgens plagg) av plagg och administration.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 31 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande myndigheter är avropsberättigade i avtalet:
Borlänge kommun
Falu kommun
Säters kommun