211671-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningsuppdrag
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitets mål med bevakningsuppdraget är att erbjuda studenter och personal men även besökare en trygg miljö genom att ha tillgång till en leverantör som är kompetent, har ett funktionsorienterad arbetssätt samt är behovs- och serviceinriktad. Målet uppfylls genom:
— Bevakning av campusområdena i Uppsala dygnet runt. Detta skapar en hög grad av synlighet, flexibilitet och rörlighet,
— En fast personalstyrka som är knutna till bevakningsuppdraget för att upprätthålla kvaliteten samt uppnå person‐ och områdeskännedom.
Detta ställer krav på att anbudsgivarens lösningsförslag säkerställer att målet uppnås genom att förslå lämpliga upplägg/arbetssätt utifrån ett analytisk, strategisk, innovativ och kommunikativ arbetssätt. Med analytisk arbetssätt avses här att anbudsgivaren inhämtar relevant kunskap och information inom bevakningsområdet. Med strategisk arbetssätt avses att anbudsgivaren tillämpar en helhetssyn, långsiktighet samt att det i förslag och genomförande finns relevans och rimlighet. Med innovativ arbetssätt avses här att anbudsgivaren tillämpar nytt tänkande och nyskapande. Med kommunikativ arbetssätt avses här att anbudsgivaren är tydlig och strukturerad i sin redogörelse.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen