211727-2019 - ResultatSverige-Piteå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekt & Teknikkonsulttjänster 2019
Referensnummer: 19INK002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå kommuns upphandlingsenehet inbjuder till anbudsgivning
Enligt bifogade handlingar
Piteå Kommuns upphandlingsenhet har fått i uppdrag att upphandla behovet av Arkitekt & Teknikkonsulttjänster för följande upphandlande myndigheter:
Piteå kommun och Älvsbyn kommun, nedan Kommunen.
Respektive upphandlande myndighet fattar dock erforderliga beslut och tecknar separata avtal med antagen leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen