211747-2019 - ResultatSverige-Umeå: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulttjänster
Referensnummer: RS 97-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser miljökonsulttjänster som stöd med expertkompetens till regionens miljöarbete där konsult ansvarar för att på uppdrag leverera efterfrågad tjänst:
• Utredning med inriktning mot miljölagstiftning, avfall och läkemedel
• Utredning med inriktning mot klimatpåverkan
• Utredning med inriktning mot trafik
• Utredning med inriktning mot ledningssystem
• Rådgivning med inriktning mot kemikalier
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Krav på utredning med inriktning mot lagstiftning, avfall och läkemedel
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Krav på utredning med inriktning mot klimatpåverkan
Del nr: 2
Krav på utredning med inriktning mot trafik
Del nr: 3
Krav på utredning med inriktning mot ledningssystem
Del nr: 4
Rådgivning med inriktning mot kemikalier
Del nr: 5