2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal VVS-material
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett heltäckande sortiment av vvs-material för succesiva avrop under ramavtalsperioden. Upphandlingen ska tillgodose Umeå kommuns hela behov av vvs-material. Denna upphandling omfattar artiklar som inom vvs-branschen betecknas i RSK-nummerlistor. Kommunen avser att teckna avtal med en vvs-grossist som har ett brett sortiment och utbud till ett marknadsmässigt pris. Säljaren åtar sig att leverera material i enlighet med villkoren i detta ramavtal med bilagor samt leverans till samtliga av Kommunens angivna adresser. Säljarens leveranskapacitet ska upprätthållas under hela ramavtalsperioden. Säljaren har inte rätt att, med hänvisning till detta Ramavtal, marknadsföra eller sälja produkt eller tjänst som inte omfattas av Ramavtalet. Säljaren åtar sig att utföra alla delar av avtalet i enlighet med bestämmelserna i detta ramavtal och med den skicklighet, snabbhet och omsorg som Kommunen har anledning att förvänta av ett välrenommerat företag verksamt inom branschen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44115200 Sanitets- och värmematerial
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100404:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44115210 Sanitetsmaterial, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44411000 Sanitetsgods, 44411300 Tvättställ, 44411700 Toalettsitsar, toalettlock, toalettskålar och toalettcisterner, 44411740 Toalettstolar, 44162000 Rörsystem, 44163200 Rörledningsarmatur
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1+1