2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI Biljettsystem
Beskrivning: Trafik och samhälle inbjuder härmed leverantörer av biljettsystem att besvara informationsförfrågan avseende framtidens biljettsystem i Region Uppsala. Region Uppsala har ett befintligt biljettsystem som behöver anpassas efter resenärernas utökade behov, teknikutvecklingen och kollektivtrafikens utbyggnad. Region Uppsala planerar därför för en eller flera upphandlingar av framtidens biljettsystem med tillhörande tjänster och har därför behov av att göra en marknadsundersökning
Intern identifierare: UPPH2025-00075
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66110000 Banktjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48100000 Programvara för särskild industri, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster