211846-2018 - ResultatSverige-Örebro: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätningstekniker
Referensnummer: Af-2018/0002 2429
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering.
Arbetsförmedlingen inbjuder leverantörer att lämna anbud i upphandling av arbetsmarknadsutbildning Mätningstekniker, diarienummer Af-2018/0002 2429.
Kontraktsföremålet.
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning benämnd "Mätningstekniker" förlagd till två (2) leveransorter, Stockholm och Göteborg. Utbildningen vänder sig till arbetssökande med lämplig utbildningsbakgrund och arbetslivserfarenhet.
Ramavtalstid och optioner.
Arbetsförmedlingen avser att teckna ramavtal med option under en sammanlagd avtalstid på högst 4 år.
Preliminär första avtalsperiod är från och med 14.5.2018 till och med 13.5.2020.
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning med 2 x 1 år på oförändrade villkor. Om Arbetsförmedlingen önskar utnyttja sin rätt till förlängning ska utbildningsleverantören meddelas senast fyra (4) månader före pågående avtalsperiods slutdatum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80530000 Yrkesutbildning, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen