211883-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekttjänster – Ramavtal för tekniska konsulttjänster, arkitekter
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster, arkitekter
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster avseende arkitekter. Ramavtalet tecknas för avrop vid behov eller som förnyad konkurrensutsättning av arkitekttjänster för hela eller delar av byggprocessen. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att så många anbud kvalificerar sig. Volymen för detta avtal är ca 2,5 miljoner per år exkl. moms. Angiven volym bygger på föregående års statistik samt uppskattning inför kommande år. Verkliga volymer kan komma att över- och underskridas och Kommunen förbinder sig inte till några volymer. Ramavtalstid är fyra (4) år.
Intern identifierareSBN24.346
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000