211894-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infrastråk för underjordiska ledningar till Boden Industrial Park
Referensnummer: SBN 2023/291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun inbjuder härmed att lämna anbud på rubricerat objekt. Objektet utförs som en totalentreprenad i samverkan/partnering. För mer detaljerad omfattning hänvisas till AF kod AFA.21.
Objektets omfattning:
VA
• Behovet för Boden Industrial Park är dricksvatten och spillvattenförsörjning med fokus på en ny matning till området samt anslutningar/servisledningar inom Boden Industrial Park. Det är oklart när servisledningar kommer upprättas, men detta kan eventuellt ske parallellt med utbyggnad av matarledningar (i samma projekt). Preliminärt maximalt momentant dricksvattenuttag och dimensionerande flöde är 40 l/s för Boden Industrial Park.
• Befintliga VA-system inom infrastråket har inte den kapacitet som krävs för tillkommande behov med avseende på Boden Industrial Park och annan planerad bebyggelse som kommer att belasta denna del av VA-ledningsnätet och behöver därför läggas om.
• Behov för befintliga abonnenter/bebyggelse och tillkommande bebyggelse och verksamheter kommer vara dimensionerande för ny- eller omlagda ledningar, för att stödja en långsiktigt hållbar samhällsutveckling samt bygga robust och kostnadseffektivt.
EL
• Inom delar av planerat infrastråk finns behov av omläggning/nyanläggning av el-ledningar som förvaltas av Bodens Energi. Exakt omfattning av omläggnings/nyanläggning klargörs i samband med projektering.
• I anslutning till befintligt ställverk och planerad pumpstation vid Lule älv finns behov av förstärkt distributionsnät för el. I övrigt kommer tillkommande rundmatning mellan ny pumpstation och befintlig anslutning till avloppsreningsverk ingå i projektet, för ökad redundans.
Opto
• Bodens kommun och Bodens stadsnät ser framtida behov av utbyggt och förstärkt nät för datakommunikation via fiber (optokabel).
• Underjordisk kanalisering för optokabel kommer att samförläggas i alla delar av infrastråket.
I objektet ingår även nedan optioner:
Option nr 1, Tekniskt vatten
Option nr 2, Värme Fjärrvärme/Spillvärme
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32412110 Internetnätverk, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen