211907-2022 - ResultatSverige-Östhammar: Glas
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasningsarbeten
Referensnummer: KS-2021-791
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14820000 Glas
II.1.4.
Kort beskrivning
Östhammars kommun bjuder in till upphandling av nytt ramavtal för glasningsarbeten. Uppdraget omfattar varierande arbeten exempelvis felavhjälpande, reparationer, renoveringar, service och underhåll av verksamhetslokaler, samt i viss mån entreprenader gällande om-, till- och nybyggnation på hela beställarens fastighetsbestånd.
Två leverantörer kommer att antas med rangordning. För arbeten som uppskattas överstiga 75 000 SEK kommer avrop att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44221100 Fönster, 45421132 Montering av fönster, 45441000 Glassättning, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen