211912-2020 - ResultatSverige-SÄFFLE: Utrustning för kopiering och offsettryckning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare och kopiatorer MFP -20 ramavtal
Referensnummer: KS 2020-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun ämnar upphandla multifunktion skrivare inklusive tillbehör samt service och support enligt förfrågningsunderlag.
Upphandlingen avser resultera i avtal med en leverantör för hela vårt behov av multifunktionsskrivare för en period av 36 månader, med förlängningsoption på ytterligare 12 månader
Kommunen avser upphandla huvudsakligen 3 olika modeller (Basmodell, Lågvolym, Högvolym) både på administration, skola och i kommunala bolagen.
Kommunen har idag 80 st MFP ér samt 60 st s.k. bordsskrivare. Kommunen mål är att fasa ut befintliga MFPér/leasingavtal till förmån för det nya avtalet, huvuddelen av avtalen löper ut 2020-2021.
Säffle kommun räknar även med att fasa ut onödiga s.k. bordsskrivare.
Säfflebostäder och Säffle kommunikation AB inräknas i Säffle kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30123000 Kontors- och företagsmaskiner, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen