211939-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Älvsjö: Möbler för sjukvårdsändamål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vagnar.
Referensnummer: 17/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser vagnar till barn med funktionshinder: enkla, avancerade och avancerade med möjlighet att transportera medicinteknisk apparatur (ISO koder 122218 och 122707) till Hjälpmedel Stockholm och Region Gotland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 34911100 Vagnar, 34912100 Sittvagnar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen