211943-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskiner 2017 (Göteborgs Stads Leasing AB).
Referensnummer: 129/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen för Inköp och upphandling genomför som ombud en ramavtalsupphandling för Göteborgs Stads Leasing AB (556442-1716).
Upphandlingen avser att leda till ramavtal som omfattar större och mindre maskiner för skötsel och underhåll av parker, gator, torg och idrottsplatser samt fastighetsförvaltningar. Ramavtalet ska bl.a. tillgodose den upphandlande myndighetens behov av löpande anskaffning av upphandlade maskiner inkl service, reservdelar m.m.
Ramavtalet omfattar löpande avrop inom fyra (4) delområde, nedan beskrivna, som alla kommer att kvalificeras, utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 1 Mindre maskiner (handmaskiner)
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16311100 Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser, 43313200 Snöslungor, 43810000 Träförädlingsutrustning, 43812000 Sågutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1. Mindre maskiner (handmaskiner) inkluderar ett brett sortiment av mindre parkmaskiner såsom: Motorsågar, Röjsågar, Häcksaxar, Stångmotorsågar, Snöslungor, Grästrimmer, Handgräsklippare, Lövblåsmaskiner och Jordfräsar m.m. samt tillgång till reserv- och slitdelar till dessa.
Del nr: 2. Större maskiner
16311000 Gräsklippare, 34144431 Sopmaskiner med suganordning
2. Större maskiner inkluderar ett brett sortiment av större parkmaskiner såsom: Redskapsbärare, Åkgräsklippare, Sopningsmaskiner m.m. där redskap, tillbehör, tillgång till reservdelar ska finnas.
Del nr: 3. Elfordon
34144900 Elfordon
3. Elfordon inkluderar ett brett sortiment av parkfordon såsom: ”Golfbilar”, Ellastmopeder m.m. där redskap, tillbehör, tillgång till reservdelar ska finnas.
Del nr: 4. Traktorer mm
16700000 Traktorer
4. Traktorer m.m. inkluderar ett brett sortiment av parkfordon såsom: Traktorer, Teleskopslyftare, Truckar m.m. där redskap, tillbehör, tillgång till reservdelar ska finnas.