211976-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Förmedling av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster läkare till sjukhus och område psykiatri i Sörmland och Västmanland
Referensnummer: IN-IN19-0183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland och Region Västmanland (köpare) genomför upphandling av ramavtal för senare avrop av bemanningstjänster avseende läkare med specialistkompetens inom samtliga områden till sjukhus och samtliga områden inom psykiatri i Region Sörmland och Region Västmanland i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen innefattar förmedling av läkare till samtliga specialistområden inom öppen- och slutenvård till sjukhus samt vuxenpsykiatri, barn- och ungdomspsykiatri och rättspsykiatri. Läkare till Primärvård och ST-läkare ingår inte i denna upphandling.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till köparens egen verksamhet.
Anbud ska lämnas för hela leveransen.
Köparen har för avsikt att teckna avtal med upp till tio (10) leverantörer som tillsammans ska kunna tillgodose köparens verksamheter med efterfrågad tjänst.
Fast prissättning tillämpas, se Pris och ersättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79625000 Förmedling av läkare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bemanningstjänster förmedling av inhyrd vårdpersonal, läkare till sjukhus samtliga läkarkategorier samt läkare till område psykiatri i Region Sörmland och Region Västmanland. Läkare till Primärvård och ST-läkare omfattas inte av denna upphandling.
Aktuell upphandling
Köparen har för avsikt att teckna avtal med upp till tio (10) leverantörer som tillsammans ska kunna tillgodose köparens verksamheter med efterfrågad tjänst. Leverantörerna antas utan inbördes ordning, avrop sker enligt annan fördelningsnyckel, vilket för detta avtal innebär att den leverantör som svarar inom angiven svarstid och vars erbjudna läkare av köparen bedöms lämpligast för uppdraget och bäst motsvarar köparens behov och ställda krav innefattande bland annat kompetens, kunskaper i köparens journalsystem, erfarenhet, referenser och tidsomfattning samt behov av kontinuitet tilldelas uppdraget.
Målet med tjänsten är att antagna leverantörer ska kunna leverera kvalitativ personal i den omfattning som krävs för att vara ett bra komplement för köparen när bemanning med egen personal inte är möjlig.
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal som gäller för både Region Sörmland och Region Västmanland enligt nedan:DU-UPP15-0119 Bemanningstjänster läkare till sjukhus som löper ut 31.12.2019DU-UPP16-0126 Bemanningstjänster område psykiatri som löper ut 31.12.2019