21200-2018 - ResultatSverige-Täby: Trafikövervakning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Trafikmätningar
Referensnummer: SBN 2017/662-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712710 Trafikövervakning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser trafik-, hastighets- och cykelmätningar på bilvägnätet och cykelvägnätet samt redovisning av mätningarna, för successivt avrop under avtalsperioden.
En leverantör kommer att antas för uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34972000 Trafikmätare, 63712700 Trafikkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förväntad volym av inköpta tjänster under avtalsperioden uppskattas tilll ca 500 000 SEK per år antal mätpunkter inom varje område uppskattas till, per år:
Bilvägnätet: 80-140 stycken.
Cykelvägnätet: 30-40 stycken.
Trafikmätningar på bilvägnätet genomförs under perioden maj tom oktober. Trafikmätningar på cykelvägnätet genomförs under vår och höst med en varaktighet på två veckor per period.
Vid behov kan även enstaka mätningar komma att avropas.
Ovanstående angiven kvantiteter utgör endast en vägledning. Det framtida behovet kan komma att överstiga eller understiga här angivna kvantiteter.
Kommunen garanterar sålunda ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.