212048-2018 - ResultatSverige-Nyköping: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstrafik i södra och västra Sörmland
Referensnummer: DU-UPP17-0210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Sörmlands Kollektivtrafikmyndighet bjuder in till upphandling av busstrafik för anbudsområdena Södra (Gnesta, Nyköpings, Oxelösunds och Trosa kommun) och Västra (Flens, Katrineholms och Vingåkers kommun) Sörmland med trafikstart i augusti 2019. Den trafik som omfattas av upphandlingen är regional landsbygdstrafik och stadstrafik i nämnda kommuner med viss trafik i kringliggande kommuner/län. Anbud kan lämnas på ett eller båda anbudsområdena.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Busstrafik Södra och Västra Sörmland
Del nr: Södra
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Västra