212052-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Vridspjällventiler
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vridspjällventiler
Referensnummer: 19/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42131280 Vridspjällventiler
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser ramavtal gällande Kretslopp och vattens behov av vridspjällsventiler i DN 400 till 1200 mm. Det eftersträvas att nedgrävd ventil ska ha en funktionell livslängd om minst 50 år på alla ingående delar förutom profiltätningen.
Beräknad årsvolym baserad på tidigare år är cirka 25 stycken. Uppskattningen av volymen är ungefärlig och lämnas utan ansvarsförbindelse från köparen. Vid större objekt förbehåller vi oss rätten att infordra särskilda offerter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen