212064-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Anläggningsarbete
Koncessionsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklamfinansierad utrustning
Referensnummer: UH-2023-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner
Reklamfinansierad utrustning till Linköpings kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 165 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlad koncessionshavare ska svara för att finansiera, installera och underhålla väderskydd kollektivtrafik, publika toaletter, stadsinformationstavlor och liknande utrustning (nyttigheter).
I utbyte mot att koncessionshavaren tillhandahåller sådana nyttigheter upplåter beställaren platser för utomhusreklam inom Linköpings kommun. Finansiering av utrustning som denna upphandling omfattar sker genom intäkter från tredje part i form av reklamintäkter. Upphandlings- och avtalsformen är tjänstekoncession.