Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringsverktyg
Referensnummer: UHN.2020.142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av nytt rekryteringsverktyg. Leverans ska ske i form av Saas-tjänst (Software as a service).
Målsättningen är att strukturen och utseendet av alla kommunens annonser ska se likartade ut och följa kommunens grafiska profil. Det finns idag en kommunövergripande profil och ytterligare 4 särprofileringar.
Det är av stor vikt att rekryteringsverktyg är användarvänligt för såväl vår personal som för de kandidater som söker arbete hos oss. Verktyget ska vara flexibelt, konfigurerbart, ha en god support och vara anpassningsbar utifrån device.
För systemet ska det vara enkelt och smidigt att använda, och göra en stor del av arbetet, i arbetet att hitta rätt kandidat bland de sökande.
Som systemägare i systemet ska denna enkelt kunna dela ut behörigheter till administratörer och chefer som ska genomföra rekryteringar. Dessa behörigheter ska gå att begränsa såväl till avdelning som enskilda platsannonser alternativt i tidsfrist
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Löpande saas-leverans av system för rekrytering.
Införandet ska ske under 2021 med driftstart oktober 2021