212088-2021 - ResultatSverige-Nyköping: Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparationer av motor- och röjsågar
Referensnummer: 2020/4621
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Rikstäckande upphandling av service och reparationstjänster på sågar.
Syfte och orientering
Skogsstyrelsen inbjuder till anbudsgivning avseende service och reparationer av motor- och röjsågar och diverse småmaskiner. Skogsstyrelsens uppdragsverksamhet arbetar med diverse uppdrag, samt även arbetsmarknadspolitiska åtgärder där vi samarbetar med Arbetsförmedlingen.
Skogsstyrelsen kommer inom projekten att bedriva olika typer av verksamheter där bland annat motorsågar, röjsågar och diverse småmaskiner kommer att användas, utrustningenbehöver kunna servas och repareras vid behov. Skogsstyrelsen avser därför att teckna ramavtal på service och reparationstjänster på följande orter enligt förfrågningsunderlagets delområden. Det är av stor vikt att leverantören finns på efterfrågade orter eftersom verksamhetens projekt bedrivs lokalt på orten. Beräknade volymer är för hela Sverige. Upphandlingen sker i överensstämmelse med detta förfrågningsunderlag och i kravspecifikationen ställda krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen