2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förnyelse Sn Bredäng 400/220kV Ställverk Elkraftsentreprenad
Beskrivning: Sn Bredäng är en stamstation i södra Stockholm (220 kV AIS-ställverket) togs i drift 1971. Ellevio tagit beslut om att genomföra en omfattande modernisering av anläggningen. Detta gör Ellevio för att säkerställa en stabil och framtidssäker elförsörjning för Stockholm. Projektet innebär att etablera ett helt nytt gasisolerat 220 kV-ställverk på en ny markyta invid den nuvarande stationen. Genom etablering på den nya markytan kan det nya ställverkshuset byggas utan att påverka det befintliga stationsområdet, vilket möjliggör en smidig övergång och minskar risken för störningar under byggfasen. När det nya 220 kV GIS-ställverket har tagits i drift skall det gamla AIS-ställverket raseras. Projektet är en del av Svenska kraftnäts och Ellevios investeringspaket för Stockholm och syftar till att stärka nätkapaciteten i regionen genom etableringen av en ny inmatningspunkt från Svenska kraftnäts nya station Sn Björksätra. Projektet planeras att handlas upp i en delad entreprenad och genomföras i en totalentreprenad i samverkan. Delningen är: 1. Elkraft, Totalentreprenad i samverkan i 3 delar (Fas 0 Initiering och planering, Fas 1 Projektering till systemhandling (ABK 09), Fas 2 Totalentreprenads genomförande (ABT 06) Denna del infattar bla: Elinstallation, Lik- och växelspänningssystem, kontrollanläggning, kabelarbeten på spänninsgnivåer 0,4-400kV och alla övriga relaterade arbeten till elanläggningen. rovning och driftsättning till driftklar anläggning. 2. Mark och bygg (Ingår ej i denna upphandling) 3. GIS ställverk(NLM 19)(Ingår ej i denna upphandling) 4. Transformatorer (NLM 19), (Ingår ej i denna upphandling) 5. Högspänning kabel 400 och 220kV (NL17) (Ingår ej i denna upphandling) Denna upphandling gäller elkraft i Totalentreprenad i samverkan För den första fasen genomförs en upphandling enligt LUF, lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna, med syftet att teckna kontrakt enligt ABK09. Målet med Fas 0 är en fastställd programhandling. Målet med fas 1 är en färdigställd systemhandling samt att kontrakt ska kunna tecknas enligt ABT06 inför fas 2. Observera: Projektet omfattas av Säkerhetsskyddslagen (2018:585) och Ellevio måste därför teckna säkerhetsskyddsavtal med den leverantör som tilldelas kontraktet. Ellevio förbehåller sig rätten att, i enlighet med bestämmelserna i Säkerhetsskyddslagen (2018:585) upprätta säkerhetsskyddsavtal med leverantören och tillämpa säkerhetsprövningsförfaranden för personal som deltar i säkerhetskänslig verksamhet hos Ellevio och/eller får tillgång till säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter i samband med utförandet av entreprenaden. Upprättande av säkerhetsskyddsavtal med utländska företag ska föregås av en lämplighetsbedömning och kan i vissa fall kräva bilateralt säkerhetsskyddsavtal mellan Sverige och berörda länder. Vidare gäller härvidlag att leverantören endast får använda underleverantörer som har tecknat säkerhetsskyddsavtal med Beställaren i de fall krav på säkerhetsskydd är tillämpligt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122517:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45111300 Demonteringsarbeten