212170-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Social omsorg för handikappade
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidsvistelse i form av korttidshem enligt 9 § 6 LSS
Referensnummer: OSN-2022-00498
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311200 Social omsorg för handikappade
II.1.4.
Kort beskrivning
Insatsen Korttidsvistelse i form av korttidshem är en insats enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS 9 § 6.
Korttidsvistelse erbjuds i en hemlik miljö för barn och ungdomar (0–21 år) och beviljas med antal dygn per fyra veckors period. Insatsen ska ge den enskilde fysisk, psykisk och social stimulans, rekreation och miljöombyte samt erbjuda en avkopplande och aktiv fritid i trygg miljö med goda vuxenförebilder.
Verksamheten ska finnas inom en radie om 20 mil från Uppsala.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen