212182-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensplattform
Referensnummer: 23/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende att upphandla en kompetensplattform till Lidingö stad (staden).
Lidingö stad är en av Stockholmsregionens kommuner och har drygt 48 000 invånare. Staden innefattar ön Lidingö samt har ett antal kringliggande ögrupper och är indelad i 18 stadsdelar där invånarantalet varierar från ett hundratal till drygt 5000.
Lidingö stad har ca 2 500 anställda och består av sex förvaltningar
Samt Lidingö stads Fastighets AB som är moderbolaget i en koncern som består av sex dotterbolag, där det är dotterbolagen som äger fastigheterna. Alla bolag inkluderas i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48517000 IT-programvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget
Lidingö stad har ca 2 500 anställda och består av sex förvaltningar:
Stadsledningskontoret som äger och förvaltar personalsystemetLärande- och kulturförvaltningenOmsorg- och socialförvaltningenMiljö- och stadsbyggnadskontoretTeknikkontoretFastighetsförvaltningen
Samt Lidingö stads Fastighets AB som är moderbolaget i en koncern som består av sex dotterbolag, där det är dotterbolagen som äger fastigheterna. Moderbolaget har en sammanhållande funktion och ansvarar för styrning, kontroll och uppföljning samt har den löpande översynen av dotterbolagens verksamheter. I uppdraget ingår även att samordna den tekniska och administrativa förvaltningen. Alla bolag inkluderas i upphandlingen.
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Det innebär att anbud inte får innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.