212268-2017 - ResultatSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel, human- och veterinärmedicin.
Referensnummer: 7.1.11-9668/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på läkemedel till Distriktsveterinärerna. Upphandlingen omfattar Distriktsveterinärernas löpande behov av human- och veterinärmedicinska läkemedel i sin verksamhet med vård av djur.
Det gemensamma behovet uppgår till cirka 30 MSEK/år.
Produkter i övrigt sortiment:
Under avtalstiden och även under optionsåren kan distriktsveterinärerna och leverantören kunna komma överens om att införa nya produkter från övrigt sortiment inom veterinärmedicin, med nya kvaliteter och egenskaper till distriktsveterinärerna nettoprislista. Detta sker genom överenskommelse mellan distriktsveterinärerna och leverantören.
Priset på nya produkter ska baseras på leverantörens ordinarie prislista på övrigt sortiment minus Distriktsveterinärernas rabattsats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel, 85200000 Veterinärstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på läkemedel till Distriktsveterinärerna. Upphandlingen omfattar Distriktsveterinärernas löpande behov av human- och veterinärmedicinska läkemedel i sin verksamhet med vård av djur. Det gemensamma behovet uppgår till cirka 30 MSEK/år.