21232-2024 - ResultatSverige-Skellefteå: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av bilar och minibussar
Referensnummer: UH-2023-313
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun, Skellefteå Kraft AB, Skellefteå Buss AB, Skellefteå City Airport AB, Skelleftebostäder AB, Skellefteå Industrihus AB, Skellefteå Kulturhus AB,  Skellefteå Museum AB, Västerbottensteatern AB och Skellefteå Science City AB genomför en upphandling som kommer att utmynna i ett ramavtal avseende hyra av personbilar och minibussar. Maximalt två leverantörer kommer att antas.
För mer information se upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 42415310 Fordon utan förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde 6 500 000 SEK.