212322-2022 - ÄndringSverige-Ludvika: Kaffe, te och liknande produkter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffemaskiner och tillbehör 2023
Referensnummer: GNU 2022/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Kaffemaskiner och tillbehör till kommunerna: Avesta, Borlänge, Falun, Gagnef, Hedemora, Ludvika och Säter samt bolagen: AB Borlänge Elnät, AB Borlänge Energi, AB Hedemorabostäder, AB Stora Tunabyggen, Hedemora Kommunfastigheter AB, Västerbergslagens Utbildningsförbund och Södra Dalarnas Räddningsförbund.
Hyra av kaffemaskiner inklusive service och tillbehör. Till alla maskiner ska serviceavtal med två nivåer kunna tecknas. Enheter som inte hyr kaffemaskin och inte är kopplade till ett kök för inköp av livsmedel ska ha möjlighet att köpa kaffe till egen kaffebryggare från detta avtal förutsatt att leverantören har leverans till annan enhet som ligger i anslutning till denna och kan leverera detta samtidigt.