2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggentreprenad nytt häkte Gävle
Beskrivning: Upphandlingen avser uppförande av ett nytt häkte i Gävle där Kriminalvården kommer att bedriva häktesverksamhet. Byggnaden är planerad i sju våningsplan, samt källarplan, och ska inrymma alla väsentliga funktioner som administration, personalutrymmen, storkök, sysselsättning, transport, besök och bostadsavdelningar. Det planeras för totalt ca 183 platser på bostadsavdelningarna. LOA beräknas till ca 21 300 m².
Intern identifierare: 2026-4920
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000