212379-2023 - PlaneringSverige-Södertälje: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss Skadedjursanering
Referensnummer: 23/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.1.4.
Kort beskrivning
Telge Inköp (TI) genomför nu en extern remiss av förfrågningsunderlaget för Skadedjursanering.
En extern remiss är en metod för att ha ett samråd med marknadens aktörer inför en upphandling. Metoden går ut på att en upphandlande myndighet publicerar ett preliminärt förfrågningsunderlag, innan en upphandling annonseras. Syftet är att få till stånd ett bättre och mer konkurrensneutralt förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar skadedjursanering inom beställarens ägda fastigheter/inhyrda fastigheter, förrådsbyggnader, garage och liknande byggnader. Samt bekämpning utomhus av skadedjur på fastigheter, förrådsbyggnader, garage och liknande byggnader. Samt bekämpning utomhus av skadedjur på fastigheter, tomt och parkmark, lekplatser, skolgårdar, vattenverk, återvinningsanläggningar, fordon och liknande.