2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stockholms län - Besiktning och Byggledning - Mark, anläggning och VA
Beskrivning: Avtalet är avsett för Fortifikationsverkets lokala verksamheter i Stockholms län och omfattar uppdrag inom Besiktning och byggledning - Mark, anläggning och VA. Beställaren avser att teckna avtal med två (2) konsultföretag per delområde Ett och samma konsultföretag kan enbart bli tilldelat en del av avtalet. Huvudsakliga resurser/delområden som efterfrågas är: Delområde - Byggledning inom Mark, anläggning och VA Delområde - Besiktning Mark, anläggning och VA
Intern identifierare: 1290/2025
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75120000 Administrativa byråtjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 76600000 Besiktning av rörledningar, 90491000 Besiktning av avlopp, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000