212413-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anslutningskablar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten
Referensnummer: SH 2023/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31224400 Anslutningskablar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal för Elarbeten vid till- och ombyggnationer samt reparations-, underhålls och renoveringsarbeten av Beställarens fastighetsbestånd. Arbetena kommer att variera i storlek och omfattning och kan vara enklare reparationer t.ex. byte av ljusarmaturer, till större ombyggnationer som kan innebära både projektering och utförande av helt eller delvis nya installationer vid till- eller ombyggnation. Det är därför viktigt att Entreprenörerna har en flexibel organisation som både kan rycka ut snabbt men också kan planera och genomföra större och komplexa entreprenader. Jour ingår inte i detta ramavtal utan upphandlas separat.
Ramavtalet avser arbeten i Beställarens hamnar, Stockholms hamn, Nynäshamns hamn och Stockholm Norviks hamn.
Avrop sker vid behov under ramavtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31224400 Anslutningskablar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315600 Lågspänningsanläggningar, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är inte delad i avtalsområden. Entreprenören ska lämna anbud på samtliga efterfrågade tjänster.
Beställaren avser att teckna Ramavtal med tre (3) Entreprenören. Grunden för utvärdering är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på pris.
Ramavtalets uppskattade omsättning är tre (3) miljoner svenska kronor/år. Ramavtalets högsta värde är trettio (30) miljoner svenska kronor för hela avtalstiden på åtta (8) år. Uppskattad omsättning och högsta värde är varken bindande eller ska uppfattas som en utfästelse.
Ramavtalet träder i kraft när Ramavtalet är undertecknat av båda Parter, dock tidigast 2023-10-01. Ramavtalet är initialt giltigt i två (2) år. Beställaren har därefter möjlighet att förlänga Ramavtalet ytterligare sex (6) år med två (2) år i taget. Maximal total avtalstid är åtta (8) år.