212418-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster för Pedagogisk verksamhet
Referensnummer: KS/2020:20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Staden har ett behov av att ersätta ordinarie personal i sina förskolor, grundskolor, gymnasieskola och fritidshem vid oplanerad eller planerad frånvaro.
Avtalet gäller för en tidsperiod om ett (1) år med ensidig optionsrätt för staden att förlänga avtalet med upp till tre (3) gånger ett (1) år. Avtalet träder i kraft tidigast: 2020-10-24.
Beräknat totalt värde (SEK) för avtalets löptid: 18 000 000.
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) leverantörer och avropas med särskild fördelningsnyckel.
Med särskild fördelningsnyckel (momentan konkurrensutsättning) avses beställning av tjänster som sker genom enskilt avrop från den avtalsleverantör som erbjuder de bästa villkoren utifrån beställarens behov. Avropet sker enligt minst ett av följande kriterier:
— Kontinuitet i bemanning
— Kvalitet/specifikation
— Inställelsetid.
Beställaren avgör kriteriernas inbördes ordning vid avropet.
Sista anbudsdag: 4.6.2020 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 80000000 Undervisning och utbildning, 80110000 Förskoleundervisning, 85312110 Barnomsorg inom förskola
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bemanningstjänster för förskola, grundskola och gymnasieskola
Inbjudan
Solna stad, 212000-0183, bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom Bemanningstjänster för Pedagogisk verksamhet
Presentation av Solna stad
Solna stad, även kallad staden, är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Kungliga nationalstadsparkens lugn och storstadens puls. Staden har drygt 82 000 invånare. Här finns attraktiva bostäder, framgångsrika företag, utmärkta kommunikationer, förstklassig samhällsservice och ett rikt kultur- och idrottsutbud. Solna har någonting att erbjuda alla, såväl boende som besökare och företagare.
Ca 2 300 personer arbetar inom stadens olika verksamhetsområden. Stadens verksamhet bedrivs inom åtta olika förvaltningar med ansvar för skola, fritidsverksamhet, kultur, miljö, trafik, mark och fastigheter, vård och social omsorg.
Mer information om Solna stad finns på stadens hemsida solna.se.
Mål och syfte
Staden har ett behov av att ersätta ordinarie personal i sina förskolor, grundskolor, gymnasieskola och fritidshem vid oplanerad eller planerad frånvaro. Syftet med upphandlingen är att säkra bemanningen på dessa enheter med kompetenta och kunniga vikarier.
Avtalsform
Avtalstid
Avtalet gäller för en tidsperiod om ett (1) år med ensidig optionsrätt för staden att förlänga avtalet med upp till tre (3) gånger ett (1) år, d v s sammanlagt högst fyra (4) år.Avtalet träder i kraft när bägge parter undertecknat avtalet, dock tidigast: 24.10.2020
Volym
Beräknat totalt värde (SEK) för avtalets löptid, inklusive eventuella förlängningsperioder, är: 18 000 000
Staden garanterar inga framtida volymer. Beräknat totalt värde utgör en takvolym för hela ramavtalsperioden på 4 (fyra) år.
Diarienummer
Stadens diarienummer och för denna upphandling är: KS/2020:20
Förutsättningar för upphandlingens genomförande
Staden kan komma att avbryta upphandlingen om inget av anbuden uppfyller de krav som ställts i upphandlingsdokumentet eller om annan saklig grund för avbrytande föreligger.
Upphandlingsdokumentet
I denna upphandling består upphandlingsdokumentet av följande huvuddokument:
Anbudsinbjudan (denna del)
Administrativa villkor
Leverantörskvalificering
Kravspecifikation
Utvärdering
Avtalsvillkor
Bilaga 1. Sanningsförsäkran.
Definitioner och begrepp
Nedan anges definitioner och begrepp som används i detta upphandlingsdokument.
Med staden avses Solna stad.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) som: Öppet förfarande.
Sista anbudsdag
Anbud som inte inkommer i tid kommer ej att beaktas.
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara giltiga till och med: 3.12.2020.