212420-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Telefon- och dataöverföring
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni som tjänst inklusive svarsservice
Referensnummer: C 2020-1578
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64210000 Telefon- och dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en heltäckande etablerad standardtjänst där leverantören har ett totalansvar avseende funktion, drift och utveckling. Detta ska erbjudas som en molntjänst. Leveransen omfattar i huvudsak följande delar: - Operatörstjänster avseende fast och mobil telefoni - Molnväxeltjänst med fasta (IP), mobila och UC-anknytningar - Funktionalitet för telefoni och svarsgrupper enligt kravspecifikation och avtalsvillkor - Svarsservicetjänst - Support och underhåll samt felavhjälpning - Implementeringsprojekt - Integrationslösningar mot tex. Teams, Exchange onlinekalender och Azure AD - Dokumentation och utbildning - Konsulttjänster