Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: KS 2020/126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende genomförande av laboratorietjänster, utöver de analyser kommunen genomför internt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71900000 Laboratorietjänster, 79311300 Undersökningsanalys, 85111820 Bakteriologisk analys, 85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier, 90732900 Analys av mängden nitrat- och fosfatföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar laboratorietjänster, utöver de analyser kommunen gör internt, avseende vatten, avlopp, livsmedel, jord och badvatten.