Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Konsulter inom krisberedskap
Referensnummer: 1026-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen har behov av ett ramavtal för att med större enkelhet kunna nyttja extern hjälp i verksamheten. Det avser uppdrag inom verksamhetsutveckling, uppdrag inom kärnernergiberedskap, krisberedskap, kriskommunikation och civilt försvar samt kontinuitetshantering och risk- och sårbarhetsanalyser. Uppdragen kan innebära att ta fram planer och genomföra analyser, stödja i planering och genomförande av utbildningar och övningar samt processutveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79430000 Krishantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen