Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering förskolor: Fyrklövern och Äpplet
Referensnummer: N230-1033/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalförvaltningen avser att teckna avtal med två entreprenörer för två program, Fyrklövern respektive Äpplet, för strategisk partnering för nybyggnad av förskolor. Varje program består av 3 etapper med vardera 2 förskolor, där de två senare etapperna ingår som optioner.
Programmet Fyrklövern ingår i ett utvecklingsprojekt för agil projektering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen