212585-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Svedala: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering, 2-4 delprojekt
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Strategisk partnering, 2-4 delprojekt Totalt 80-120 lgh. Nyproduktion, Totalentreprenad, bostäder/verksamhetslokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen