212593-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Leksand: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 22/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tekniska konsulter för utförande av uppdrag åt Beställaren.
Upphandlingen är uppdelad på sexton (16) olika konsultområden. Uppdelningen baseras på olika kompetensområden.
Anbudsgivaren kan välja hur många konsultområden anbud ska lämnas på. Det är således tillåtet, men inget krav att lämna anbud på samtliga konsultområden. Varje konsultområde kommer att prövas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen