2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Byggtekniska konsulttjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser konsultstöd avseende ny-, till- eller ombyggnation av byggnader och lokaler som används inom utbildning för räddningstjänst. Ramavtalet omfattar konsultstöd inom byggledning, kontrollansvarig enligt PBL, arbetsmiljöansvarig BAS-P, inventeringar, besiktningar, kontrolluppdrag, projektering och projekteringsledning. Uppdrag kommer till största del vara vid MSBs utbildningsverksamhet i Revinge, Rosersberg och på Sandö.
Intern identifierare: 24/40
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del