212640-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grus och krossprodukter
Referensnummer: 20MB2235
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm Vatten AB avser att upphandla och teckna ramavtal avseende Grus och krossprodukter. Upphandlingen omfattar 2 delområden.
Ramavtalet kommer omfatta följande delområden:
– Delområde 1: Leverans av grus- och krossprodukter till beställarens fasta anläggningar i Älvsjö och Ulvsunda, Lovö vattenverk, Norsborgs vattenverk samt Bornsjöområdet. Fler leveransställen, även tillfälliga, kan komma tillkomma under avtalsperioden.
• Delområde 2: Avhämtning av grus- och krossprodukter på leverantörens olika anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen