212680-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienter, skärmar, plattor och tjänster
Referensnummer: KS2018/6558 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att tillgodose upphandlande myndigheters behov av datorer, plattor, skärmar, kringutrustning och produktnära tjänster samt finansiering av dessa. Produkterna, tjänsterna och finansieringen ska avropas via en webportallösning. Då vi har flera automatiserade processer kommer anpassade informationsflöden att vara en del i upphandlingen.
Produkten/Tjänsten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen