Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientmåltider Västerviks sjukhus.
Referensnummer: 17/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser successiva leveranser av patientmåltider till Västerviks sjukhus, Landstinget i Kalmar län (nedan kallat Landstinget), enligt beskrivning i förfrågningsunderlagets Kravspecifikation och Avtalsmall samt tillhörande bilagor.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15894220 Sjukhusmåltider, 55322000 Tillagning av måltider, 55520000 Catering, 55523000 Catering för övriga företag eller övriga institutioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen