Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CopyPrint.
Referensnummer: 2017/469 A 34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
CopyPrint lösning för anställda och studenter på högskolan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30121000 Utrustning för fotokopiering och termokopiering, 48773100 Utskriftshanterare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser en CopyPrint tjänst som ersätter högskolans nuvarande lösning. Sammanfattningsvis ska lösningen omfatta:
— 48 skrivarenheter,
— Follow me print,
— Debiteringslösning för studenter och andra icke anställda,
— Enkelt och användarvänligt gränssnitt,
— Hög tillförlitlighet.