Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Långströmsgatan
Referensnummer: 3372/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster för ”Långströmsgatan” som ingår i BoStad2021. Objektet är beläget i Norra Göteborg, Hisingen, Södra Biskopsgården, längs Långströmsgatan.
Konsultuppdraget avser projektering och framtagning av 2 st kompletta förfrågningsunderlag/ bygghandlingar för utförandeentreprenad.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen